Bugun “Davlat xizmatlari barcha uchun” mavzusida fototanlov boshlanadi. Tanlov tashkilotchilari: Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” qo‘shma loyihasi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, BMT Taraqqiyot dasturining O’zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi.
TANLOV 2023-YIL, 7-DEKABR KUTUN UZAYTILDI
Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” (IPSD) qo‘shma loyihasi O‘zbekiston hukumatiga ekologik, ijtimoiy va iqtisodiy masalalarni yanada samarali hal etish orqali fuqarolarga yo‘naltirilgan davlat xizmatlarini ko‘rsatish, mahalliy davlat boshqaruv tizimini taqdim etish va takomillashtirishga qaratilgan dolzarb islohotlar dasturlarini taklif etadi.
Fototanlov quyidagi maqsadlarni ko’zlagan:
- mahalliy va xalqaro hamjamiyatning O‘zbekistonda davlat xizmatlari ko‘rsatish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida xabardorligini oshirish;
- O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida faoliyat yuritayotgan Davlat xizmatlari markazlari faoliyati to‘g‘risida aholining xabardorligini oshirish.
- fuqarolarning my.gov.uz yagona davlat xizmatlari portalidan foydalanishga jalb qilish va qiziqishini oshirish.
- fuqarolarning, xususan, imkoniyati cheklangan shaxslar, keksalar, yoshlar va bolalarning www.my.gov.uz yagona portali orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatlari to‘g‘risida xabardorligini oshirish.
Tanlovga davlat xizmatlarini olish, davlat xizmatlarini oflayn va onlayn formatda foydalanishni; davlat xizmatlarining ahamiyati, eng ommabop davlat xizmatlari, davlat xizmatlarini olish joylari, davlat xizmatlarini oluvchilar va b. ko‘rsatuvchi ishlar qabul qilinadi
Shuningdek, biz davlat xizmatlari ko‘rsatiladigan joylarda qiziqarli arxitektura loyihalarini, davlat xizmatlari va tabiat o‘rtasidagi uyg’unligini, shuningdek, davlat xizmatlarining jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishiga ta’sirini aks ettiruvchi suratlarni ko‘rib chiqamiz.
Ushbu fotosuratlar kelajakda aholi manfaati uchun davlat xizmatlarini ko’rsatish muammolarini hal qilish uchun hamkorlikda ishlashda mahalliy, milliy va mintaqaviy darajalarda keyingi harakatlarga ilhomlantirishi kutilmoqda.
Ishtirokchilar
Tanlovda O‘zbekistonning barcha hududlaridan istalgan yoshdagi havaskor fotosuratchilar ishtirok etishlari mumkin. Musobaqa hakamlari, tashkilotchilari, homiylari va ularning oila a’zolari ishtirok etish huquqiga ega emaslar.
Nominatsiyalar
G’oliblar hakamlar hay’ati qaroriga ko’ra uchta nominatsiya bo’yicha aniqlanadi:
- Onlayn davlat xizmatlari
- Davlat xizmatlari oflayn rejimda
- Mahallamizdagi davlat xizmatlari
Shuningdek, O‘zbekistondagi Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) tomonidan amalga oshirilayotgan “Munosib davlat boshqaruvi” dasturi “Imkoniyati cheklangan shaxslar uchun davlat xizmatlari” mavzusida fotosuratlar o‘rtasida maxsus nominatsiyani e’lon qiladi.
Maxsus nominatsiya fotosuratlariga qo’yiladigan talablar:
Ushbu nominatsiya nogironligi bo‘lgan shaxslarning davlat xizmatlarini olishini, shuningdek, oflayn va onlayn formatlarda davlat xizmatlarini olish usullarini; davlat xizmatlarining ahamiyati, eng ommabop davlat xizmatlari, imkoniyati cheklanganlar davlat xizmatlarini oladigan joylarni aks ettiruvchi fotosuratlarni o‘z ichiga olishi mumkin. Bundan tashqari, imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmatlari ko’rsatiladigan joylarning qiziqarli arxitektura yechimlari, davlat xizmatlari va tabiatning uyg’unligini aks ettiruvchi fotosuratlar, shuningdek, davlat xizmatlarining jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishiga ta’sirini namoyish etgan rasmlar ham ushbu nominatsiyada ko’rib chiqiladi.
Baholash mezonlari
Jamiyatning turli qatlamlari vakillari, jumladan, mavzu bo‘yicha mutaxassislar va professional fotografdan iborat hakamlar hay’ati taqdim etilgan fotosuratlarni ko‘rib chiqadi. Ko’rib chiqish/baholash quyidagi ikki bosqichi o’tkaziladi:
Barcha g‘oliblar qimmatbaho sovg‘alarga ega bo‘ladilar va fotosuratlar IPSD loyihasi tomonidan tashkil etilgan taqdirlash marosimida namoyish etiladi hamda loyiha yoki BMTTD 2024 taqvimi va/yoki boshqa vizual mahsulotlarda aks ettiriladi.
«Imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmati» maxsus nominatsiyasining g’olobi GIZ tomonidan amalga oshirilayotgan «Munosib davlat boshqaruvi» loyihasining vakillari tomonidan aniqlanadi.емая GIZ.
Tanlov muddati va muddatini uzaytirish
Suratlar 2023-yil 20-noyabr, mahalliy vaqt bilan soat 17:00 gacha qabul qilinadi. Shundan so’ng olingan barcha fotosuratlar diskvalifikatsiya qilinadi.
Tanlovga arizalar/fotosuratlarni topshirish ikki usulda amalga oshiriladi:
- Fotograf 2023-yil 25-noyabr, 17:00 (mahalliy vaqt bilan) ga qadar suratni o‘zining Facebook sahifasiga joylashtirishi (e’lon qilishi) va loyiha sahifasini Tez, Oson va Qulay belgilashi kerak;
- “Imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmatlari” nominatsiyasi ishtirokchilari 2023 yil, 30-noyabr, soat 17:00 (mahalliy vaqt) qadar Facebook’dagi shaxsiy sahifalarida surat joylashlari (e’lon qilishlari) va GIZ Uzbekistan sahifasini belgilashlari shart.;
- Agar talabgor Facebook ijtimoiy tarmog‘ida ro‘yxatdan o‘tmagan bo‘lsa, u holda 2023-yil 30-noyabr, soat 17:00 (mahalliy vaqt) qadar info@ipsd.uz elektron manziliga to‘liq ismi-sharifi va aloqa raqamini ko‘rsatgan holda hajmi 5 megabaytdan oshmaydigan fotosuratni yuborishi kerak.
Barcha fotosuratlar quyidagi ma’lumotlarni o’z ichiga olishi kerak:
- Ishtirokchining to’liq ismi
- Surat qayerda olingan (viloyat, shahar va h.k.)
- Fotosurat tavsifi – nima ko’rsatilgan (500 so’zdan oshmasligi kerak)
Batafsil ma’lumot va tanlov shartlari bilan www.ipsd.uz saytida va GIZ Uzbekistan sahifasida tanishishingiz mumkin.

Сегодня стартует конкурс фотографий на тему «Государственные услуги для всех». Организаторами конкурса выступают Совместный проект Министерства юстиции, Европейского Союза и Программ развития ООН в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана», Делегация европейского Союза в Узбекистане и Министерство юстиции Республики Узбекистан.
КОНКУРС ПРОДЛЕН ДО 7 ДЕКАБРЯ 2023 г.
Совместный проект Министерства юстиции, Европейского Союза и Программ развития ООН в Узбекистане «Совершенствование предоставления государственных услуг и повышение уровня управления в сельских районах Узбекистана» (IPSD) предлагает Правительству Узбекистана своевременные программы реформ по совершенствованию государственных услуг ориентированных на граждан, предоставлению и совершенствованию системы местного самоуправления путем более эффективного решения экологических, социальных и экономических проблем.
Фотоконкурс направлен на:
- повышение осведомленности местной и международной общественности о проводимых реформах в сфере предоставления государственных услуг в Узбекистане;
- повышение осведомленности населения о деятельности Центров государственных услуг, действующих во всех регионах Республики Узбекистан.
- привлечения интереса граждан к использованию единого портала государственных услуг my.gov.uz.
- повышение осведомленности граждан, в частности людей с ограниченными возможностями, пожилых людей, молодежи и детей о возможности предоставления государственных услуг через единый портал www.my.gov.uz.
На конкурс принимаются работы, демонстрирующие получение государственных услуг, способы получения государственных услуг в офлайн- и онлайн-форматах; значимость государственных услуг, наиболее востребованных государственных услуг, мест получения государственных услуг, получателей государственных услуг и т.д.
Мы также ищем фотографии, демонстрирующие интересные архитектурные решения мест оказания государственных услуг, синергию государственных услуг и природы, а также изображения, показывающие влияние государственных услуг на устойчивое развитие общества и государства.
Ожидается, что эти фотографии вдохновят на дальнейшие действия на местном, национальном и региональном уровнях для совместного решения проблем предоставления государственных услуг на благо людей.
В конкурсе могут принять участие фотографы-любители любого возраста со всех регионов Узбекистана. Судьи конкурса, организаторы конкурса, спонсоры конкурса и члены их семей не имеют права участвовать.
Номинации
Победители будут выбраны на основе решения жюри по трем номинациям:
- Государственные услуги онлайн
- Государственные услуги офлайн
- Государственные услуги в моей махалле
Также, Программа «Надлежащее государственное управление», реализуемая Германским обществом по международному сотрудничеству в Узбекистане (GIZ), объявляет о специальной номинации среди фотографий на тему “Государственные услуги для лиц с ограниченными возможностями”
Требование к фотографиям специальной номинации:
В данной номинации могут быть представлены фотографии, демонстрирующие получение государственных услуг лицами с ограниченными возможностями, а также способы получения государственных услуг в офлайн- и онлайн-форматах; значимость государственных услуг, наиболее востребованных государственных услуг, мест получения государственных услуг лицами с ограниченными возможностями. Кроме этого, фотографии, демонстрирующие интересные архитектурные решения мест оказания государственных услуг для лиц с ограниченными возможностями, синергию государственных услуг и природы, а также изображения, показывающие влияние государственных услуг на устойчивое развитие общества и государства, будут также рассматриваться в данной номинации.
Критерии оценки
Жюри, состоящее из представителей разных слоев общества, включая профильных экспертов и профессионального фотографа, рассмотрит представленные фотографии. Будут проведены следующие два раунда обзоров/оценок.
Все победители получат ценные призы, а фотографии будут показаны на церемонии награждения, организованной проектом IPSD, и представлены в календаре проекта или ПРООН на 2024 года и/или других визуальных продуктах.
Победитель специальной номинации “Государственные услуги для лиц с ограниченными возможностями” будет определен со стороны представителей Программы «Надлежащее государственное управление», реализуемая GIZ.
Дедлайн и продление конкурса
Фотографии будут приниматься до 17:00 (по местному времени) 30 ноября 2023 года. Все фотографии, полученные после этого, будут дисквалифицированы.
Подача заявок/фотографий на конкурс будет осуществляться двумя способами:
- Участник должен разместить (опубликовать) фотографию на собственной странице в Фейсбуке и отметить страницу проекта Tez, Oson va Qulay до 30 ноября 2023 года, 17:00 (по местному времени);
- Участники в номинации «Государственные услуги для лиц с ограниченными возможностями» должен разместить (опубликовать) фотографию на собственной странице в Фейсбуке и отметить страницу GIZ Uzbekistan до 30 ноября 2023 года, 17:00 (по местному времени);
- Если участник не зарегистрирован в социально сети Фейсбук, то он должен направить фотографию размером не более 5 мегабайт с указанием ФИО и контактного номера на электронную почту info@ipsd.uz до 30 ноября 2023 года, 17:00 (по местному времени). Все представленные фотографии должны соответствовать всем требованиям конкурса, указным в Приложении конкурса.
Все фотографии должны включать следующую информацию:
- ФИО участника
- Где была сделана фотография (область, город и пр.)
- Описание фотографии — что изображено (не более 500 слов)
Более подробную информацию и условия конкурса можно найти на сайте www.ipsd.uz и на странице GIZ Uzbekistan.