Bugun “Davlat xizmatlari barcha uchun” mavzusida fototanlov boshlanadi. Tanlov tashkilotchilari: Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” qo‘shma loyihasi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, BMT Taraqqiyot dasturining O’zbekistondagi vakolatxonasi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi.
TANLOV 2023-YIL, 7-DEKABR KUTUN UZAYTILDI
Adliya vazirligi, Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining “O‘zbekistonning qishloq joylarida davlat xizmatlari ko‘rsatishni takomillashtirish va boshqaruv darajasini oshirish” (IPSD) qo‘shma loyihasi O‘zbekiston hukumatiga ekologik, ijtimoiy va iqtisodiy masalalarni yanada samarali hal etish orqali fuqarolarga yo‘naltirilgan davlat xizmatlarini ko‘rsatish, mahalliy davlat boshqaruv tizimini taqdim etish va takomillashtirishga qaratilgan dolzarb islohotlar dasturlarini taklif etadi.
Fototanlov quyidagi maqsadlarni ko’zlagan:
- mahalliy va xalqaro hamjamiyatning O‘zbekistonda davlat xizmatlari ko‘rsatish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida xabardorligini oshirish;
- O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida faoliyat yuritayotgan Davlat xizmatlari markazlari faoliyati to‘g‘risida aholining xabardorligini oshirish.
- fuqarolarning my.gov.uz yagona davlat xizmatlari portalidan foydalanishga jalb qilish va qiziqishini oshirish.
- fuqarolarning, xususan, imkoniyati cheklangan shaxslar, keksalar, yoshlar va bolalarning www.my.gov.uz yagona portali orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatish imkoniyatlari to‘g‘risida xabardorligini oshirish.
Tanlovga davlat xizmatlarini olish, davlat xizmatlarini oflayn va onlayn formatda foydalanishni; davlat xizmatlarining ahamiyati, eng ommabop davlat xizmatlari, davlat xizmatlarini olish joylari, davlat xizmatlarini oluvchilar va b. ko‘rsatuvchi ishlar qabul qilinadi
Shuningdek, biz davlat xizmatlari ko‘rsatiladigan joylarda qiziqarli arxitektura loyihalarini, davlat xizmatlari va tabiat o‘rtasidagi uyg’unligini, shuningdek, davlat xizmatlarining jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishiga ta’sirini aks ettiruvchi suratlarni ko‘rib chiqamiz.
Ushbu fotosuratlar kelajakda aholi manfaati uchun davlat xizmatlarini ko’rsatish muammolarini hal qilish uchun hamkorlikda ishlashda mahalliy, milliy va mintaqaviy darajalarda keyingi harakatlarga ilhomlantirishi kutilmoqda.
Ishtirokchilar
Tanlovda O‘zbekistonning barcha hududlaridan istalgan yoshdagi havaskor fotosuratchilar ishtirok etishlari mumkin. Musobaqa hakamlari, tashkilotchilari, homiylari va ularning oila a’zolari ishtirok etish huquqiga ega emaslar.
Nominatsiyalar
G’oliblar hakamlar hay’ati qaroriga ko’ra uchta nominatsiya bo’yicha aniqlanadi:
- Onlayn davlat xizmatlari
- Davlat xizmatlari oflayn rejimda
- Mahallamizdagi davlat xizmatlari
Shuningdek, O‘zbekistondagi Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) tomonidan amalga oshirilayotgan “Munosib davlat boshqaruvi” dasturi “Imkoniyati cheklangan shaxslar uchun davlat xizmatlari” mavzusida fotosuratlar o‘rtasida maxsus nominatsiyani e’lon qiladi.
Maxsus nominatsiya fotosuratlariga qo’yiladigan talablar:
Ushbu nominatsiya nogironligi bo‘lgan shaxslarning davlat xizmatlarini olishini, shuningdek, oflayn va onlayn formatlarda davlat xizmatlarini olish usullarini; davlat xizmatlarining ahamiyati, eng ommabop davlat xizmatlari, imkoniyati cheklanganlar davlat xizmatlarini oladigan joylarni aks ettiruvchi fotosuratlarni o‘z ichiga olishi mumkin. Bundan tashqari, imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmatlari ko’rsatiladigan joylarning qiziqarli arxitektura yechimlari, davlat xizmatlari va tabiatning uyg’unligini aks ettiruvchi fotosuratlar, shuningdek, davlat xizmatlarining jamiyat va davlatning barqaror rivojlanishiga ta’sirini namoyish etgan rasmlar ham ushbu nominatsiyada ko’rib chiqiladi.
Baholash mezonlari
Jamiyatning turli qatlamlari vakillari, jumladan, mavzu bo‘yicha mutaxassislar va professional fotografdan iborat hakamlar hay’ati taqdim etilgan fotosuratlarni ko‘rib chiqadi. Ko’rib chiqish/baholash quyidagi ikki bosqichi o’tkaziladi:
Barcha g‘oliblar qimmatbaho sovg‘alarga ega bo‘ladilar va fotosuratlar IPSD loyihasi tomonidan tashkil etilgan taqdirlash marosimida namoyish etiladi hamda loyiha yoki BMTTD 2024 taqvimi va/yoki boshqa vizual mahsulotlarda aks ettiriladi.
«Imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmati» maxsus nominatsiyasining g’olobi GIZ tomonidan amalga oshirilayotgan «Munosib davlat boshqaruvi» loyihasining vakillari tomonidan aniqlanadi.емая GIZ.
Tanlov muddati va muddatini uzaytirish
Suratlar 2023-yil 20-noyabr, mahalliy vaqt bilan soat 17:00 gacha qabul qilinadi. Shundan so’ng olingan barcha fotosuratlar diskvalifikatsiya qilinadi.
Tanlovga arizalar/fotosuratlarni topshirish ikki usulda amalga oshiriladi:
- Fotograf 2023-yil 25-noyabr, 17:00 (mahalliy vaqt bilan) ga qadar suratni o‘zining Facebook sahifasiga joylashtirishi (e’lon qilishi) va loyiha sahifasini Tez, Oson va Qulay belgilashi kerak;
- “Imkoniyati cheklanganlar uchun davlat xizmatlari” nominatsiyasi ishtirokchilari 2023 yil, 30-noyabr, soat 17:00 (mahalliy vaqt) qadar Facebook’dagi shaxsiy sahifalarida surat joylashlari (e’lon qilishlari) va GIZ Uzbekistan sahifasini belgilashlari shart.;
- Agar talabgor Facebook ijtimoiy tarmog‘ida ro‘yxatdan o‘tmagan bo‘lsa, u holda 2023-yil 30-noyabr, soat 17:00 (mahalliy vaqt) qadar info@ipsd.uz elektron manziliga to‘liq ismi-sharifi va aloqa raqamini ko‘rsatgan holda hajmi 5 megabaytdan oshmaydigan fotosuratni yuborishi kerak.
Barcha fotosuratlar quyidagi ma’lumotlarni o’z ichiga olishi kerak:
- Ishtirokchining to’liq ismi
- Surat qayerda olingan (viloyat, shahar va h.k.)
- Fotosurat tavsifi – nima ko’rsatilgan (500 so’zdan oshmasligi kerak)
Batafsil ma’lumot va tanlov shartlari bilan www.ipsd.uz saytida va GIZ Uzbekistan sahifasida tanishishingiz mumkin.

A photo contest on the theme “Public Services for All” starts today. The competition is organized by the Joint Project of the Ministry of Justice, the European Union, and the United Nations Development Programme in Uzbekistan “Improved Public Service Delivery and Enhanced Governance in Rural Uzbekistan”, the Delegation of the European Union to Uzbekistan, UNDP in Uzbekistan and the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan.
COMPETITION EXTENDED UNTIL DECEMBER 7, 2023
The joint project of the Ministry of Justice, the European Union and the United Nations Development Programme in Uzbekistan “Improved Public Service Delivery and Enhanced Governance in Rural Uzbekistan“ (IPSD) offers the Government of Uzbekistan timely reform programs to improve citizen-oriented public services, provide and improve the local government system through more effective environmental, social and economic challenges.
The photo contest is aimed at:
- raising awareness of the local and international community about the ongoing reforms in the provision of public services in Uzbekistan;
- raising public awareness of the activities of the Public Service Centers operating in all regions of the Republic of Uzbekistan.
- attracting citizens’ interest in the use of the Unified Portal of Public Services my.gov.uz.
- raising awareness of citizens, in particular people with disabilities, the elderly, youth and children about the possibility of providing public services through a single portal www.my.gov.uz.
The competition accepts works that demonstrate the receipt of public services, ways of obtaining public services in offline and online formats; the importance of public services, the most demanded public services, places where public services are received, recipients of public services, etc.
We are also looking for photographs that demonstrate interesting architectural solutions of public service delivery places, the synergy of public services and nature, as well as images showing the impact of public services on the sustainable development of society and the state.
These photos are expected to inspire further action at the local, national and regional levels to jointly address the challenges of delivering public services for the benefit of people.
Amateur photographers of any age from all regions of Uzbekistan can take part in the competition. The judges of the competition, the organizers of the competition, the sponsors of the competition and their family members are not eligible to participate.
Nomination
The winners will be selected based on the jury’s decision in three categories:
- Online public services
- Offline public services
- Public services in my mahalla
Requirements for photos of the special nomination:
In this nomination, photos can be presented that demonstrate the receipt of public services by persons with disabilities, as well as ways to receive public services in offline and online formats; the importance of public services, the most demanded public services, places where people with disabilities receive public services. In addition, photographs demonstrating interesting architectural solutions of places where public services are provided for persons with disabilities, the synergy of public services and nature, as well as images showing the impact of public services on the sustainable development of society and the state, will also be considered in this category.
Evaluation Criteria
A jury consisting of representatives of the different backgrounds, including relevant experts and a professional photographer, will review the submitted photographs. The following two rounds of reviews/rating will be conducted:
All winners will receive valuable prizes, and the photos will be shown at an award ceremony organized by the IPSD project and presented in the project or UNDP calendar for 2024 and/or other visual products.
The winner of the special nomination “Public Services for Persons with Disabilities” will be determined by representatives of the Good Governance Program, implemented by GIZ.IZ.
Deadline and extension of the competition
COMPETITION EXTENDED UNTIL DECEMBER 7, 2023.
Photos will be accepted until 17:00 (local time) on November 30, 2023. All photos taken after that will be disqualified.
Submission of applications/photos for the competition will be carried out in two ways:
- The participant must post (publish) a photo on their own Facebook page and tag the project page Tez, Oson va Qulay by November 30, 2023, 17:00 (local time);
- The participant in the nomination “Public Services for Persons with Disabilities” must post (publish) a photo on their own Facebook page and tag the GIZ Uzbekistan Facebook page by November 30, 2023, 17:00 (local time);
- If the participant is not registered on the Facebook social network, then he/she must send a photo of no more than 5 MB with full name and contact number to info@ipsd.uz email by November 30, 2023, 17:00 (local time)
All submitted photos must comply with all the requirements of the competition specified in the Contest Supplement (link).
All photographs must include the following information:
- Full name of the participant
- Where the photo was taken (region, city, etc.)
- Description of the photo – what is depicted (no more than 500 words)
More information and conditions of the competition can be found on the www.ipsd.uz website and on the GIZ Uzbekistan Facebook page.